הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות שכלית בשיתוף עמותת אקים
הקליניקה היא הראשונה בתחום התמחות זה בארץ, הסטודנטים בקלניקה עובדים בצמוד לנציגי העמותה ומעניקים ייעוץ, הכוונה וליווי לקהל היעד.
אתר זה משתמש בקבצי Cookies לשיפור חווית הגלישה. המשך השימוש באתר או סגירת ההודעה מהווים הסכמה לתנאי השימוש.
Xהקליניקה היא הראשונה בתחום התמחות זה בארץ, הסטודנטים בקלניקה עובדים בצמוד לנציגי העמותה ומעניקים ייעוץ, הכוונה וליווי לקהל היעד.
ד"ר נטע נדיב
בישראל ישנם כ- 34,500 אנשים עם מוגבלות שכלית ברמות תפקוד שונות. אנשים אלה ובני משפחותיהם מתמודדים מדי יום, החל בילדות המוקדמת ולאורך כל חייהם מול בירוקרטיה, אי ודאות והיעדר ידע מספק באשר לזכויות המגיעות להם על פי דין ובאשר לאפשרויות העומדות לרשותם. משפחות אלה נתקלות בקשיים רבים ובפרוצדורות סבוכות בבואן לממש את זכויותיהן.
עמותת אקים פועלת לקידום זכויות לאנשים עם מוגבלות במישורים שונים באמצעות קידום חקיקה במשרד המשפטים, בכנסת, בעתירות לבג"צ ובפורומים נוספים. בנוסף, פועלת אקים כארגון 'ממוקד אדם', המייצג ומציג את האנשים עם המוגבלות השכלית כאנשים עם רצונות ויכולות אישיות.
האחת תתמקד בסיוע משפטי למשפחות, והשנייה תבצע עבודה פרטנית עם אנשים עם מוגבלות שכלית בהוסטלים. הסטודנטים יונחו ויודרכו על ידי עורכות דין ואנשי מקצוע מעמותת אקים ישראל המתמחים בהענקת מידע, בסיוע, בליווי ובמחקר בתחום של אנשים עם מוגבלות שכלית ובני משפחותיהם. לסטודנטים המשתתפים תינתן ההזדמנות להשפיע ולשפר את איכות החיים של אנשים עם מוגבלות שכלית ובני משפחותיהם.
הקורס האקדמי המלווה את הקליניקה יעסוק בזכויות לאנשים עם מוגבלות, העצמה משפטית וקהילתית, נגישות למשפט לאוכלוסיות מוחלשות, אנשים עם מוגבלות והדרה חברתית, מדיניות רווחה, דיור בקהילה ועוד. במהלך תוכנית הלימודים ייערך סיור במסגרת לאנשים עם מוגבלות שכלית, מפגש עם הורים וסיפורים אישיים, צפייה בהצגת תיאטרון של קבוצת אנשים עם מוגבלות שכלית ועוד. במהלך הקורס האקדמי יתבקשו הסטודנטים להשתתף בסימולציה ולהגיש את טיעוניהם.
הציון בקליניקה יורכב מן העבודה המעשית ומעבודת הכיתה. העבודה המעשית תתבצע במענה טלפוני/ במפגשים אישיים עם משפחות במשרדי אקים ישראל בת"א/ במפגשים פרטניים עם אנשים עם מוגבלות בהוסטלים.