מרכז אריסון ל-ESG
קול קורא למחקר
מחקר על מדדי ESG
אתר זה משתמש בקבצי Cookies לשיפור חווית הגלישה. המשך השימוש באתר או סגירת ההודעה מהווים הסכמה לתנאי השימוש.
X
רקע
חשיפה של ביצועים עסקיים וממשל תאגידי תקין המשפיעים על החברה והסביבה - ,Social ,Environment Governance) ESG (הפכה לפרקטיקה מדוברת בשנים האחרונות. הכוונה היא לסקירת ההתנהלות התאגידית ותהליכי הייצור והשיווק של החברה כדי לחשוף את ההשפעות של הפעילות העסקית ואיכות הממשל התאגידי שלה על הסביבה, החברה, והדורות הבאים. חשיפה ושקיפות לגבי מדדי ה- ESG של החברה/תאגיד נועדה לייצר כלי ניהולי למקבלי החלטות בתאגיד, לספק לבעלי עניין כמו גם למשקיעים וללקוחות תמונה ברורה כך שיוכלו לקבל החלטות השקעה, קניה ורכישה מושכלות, ולספק כלי פיקוח ואכיפה לרגולטורים.
למרות שהצורך לחשוף ולמדוד מידע על העלויות החיצוניות )ההשפעה השלילית על הסביבה והחברה( של פעילות עסקית על החברה והסביבה אינו חדש, המודעות לכך בקרב מנהלים, אנשי שוק ההון, ורגולטורים ברחבי העולם גדלה בשנים האחרונות באופן חסר תקדים. הגידול בצורך בחשיפת מידע זה, הביא להבנה ברורה יותר
של היתרונות )צמצום עלויות, חיזוק מותג, תמיכה של משקיעים ולקוחות, חידוד מטרתה של החברה(, כמו גם של החסרונות )אי עמידה ברגולציה בינלאומית, בריחת משקיעים וצרכנים, חשיפת שחיתויות( של חשיפה כזו, אך גם הוביל לריבוי הצעות של סוכנויות דירוג למתודולוגיות ומדדים לביצועים סביבתיים, חברתיים וממשליים של חברות עסקיות. ריבוי המדדים בתורו יצר בלבול וחוסר אפקטיביות.
מורכבות חשיפת ההשפעה העסקית על ESG העלתה את הצורך באימוץ מדדים אחידים למערכת העסקית, ואכן בשנים האחרונות ישנה מגמה עולמית של הגברת הרגולציה ודרישות גילוי מחייבות הקשורות ל-ESG, וממשלות וגופים רגולטוריים מכירים בחשיבות של שילוב גורמי ESG בקבלת החלטות. האיחוד האירופי משמש קטר מוביל בהקשר זה עם תוכנית הפעולה של מימון בר קיימא והדירקטיבה לדיווח לא פיננסי של מדדי קיימות עבור חברות עסקיות. כיום אינדקסים ותקנים רבים שואפים למדוד ולהעריך את הביצועים הסביבתיים, החברתיים והממשל התקין של תאגידים וחברות, ולקדם שיטות עסקיות אחראיות ובעלות קיימא. חברות מתמודדות יותר עם לחץ לחשוף את ביצועי ה-ESG שלהן, ומשקיעים שוקלים גורמי קיימות בתהליכי קבלת ההחלטות שלהם, מה שמעיד על קבלה רחבה יותר של עקרונות ESG בעולם העסקים.
בין היתר, בולטים המדדים הבאים:
***
מרכז אריסון ל-ESG באוניברסיטת רייכמן שואף לעודד מחקרים על השפעת המדדים השונים על התנהלות של חברות עסקיות כמו גם על ההשקעה של גופים פיננסים. חברות עסקיות רבות בישראל עדין לא חושפות נתוני ESG והמערכת הפיננסית בישראל עדין לא מבצעת השקעות אחראיות בהיקפים נרחבים. גם הצרכנים בישראל פחות מודעים לקיומם של דפוסי ניהול ודיווח ESG. מודעות והבנה למדדים השונים, כמו גם מיפוי על פי קריטריונים אחידים, יכולים לתרום לקבלת ההחלטות של צרכנים וגופים עסקיים ופיננסיים.
עבודות מתאימות יפורסמו באתר המכון ו/או בפרסומיו.
ההרשמה הסתיימה!
לפרטים נוספים או להבהרות ניתן לשלוח שאלות ל: ESG@runi.ac.il
בהצלחה!