פרויקט הדגל של המרכז הוא "תכנית רובינשטיין למנהיגות חוקתית". כעשרים סטודנטים מצטיינים שמטרתם להוביל את דור העתיד של ההנהגה החוקתית באקדמיה, בפרקטיקה המשפטית והפוליטית וכן במגזר הציבורי והפרטי. במסגרת זו מתנסים הסטודנטים בעבודה מעשית בוועדות חקירה, קידום רפורמות ציבוריות, עתירות לבית המשפט העליון, כתיבה פובליציסטית וסיור לימודי מחוץ לישראל.
התכנית כוללת
-
במהלך שנת תשפ"ג הסטודנטים עברו שיעורים וסדנאות בנושא אתגרים חוקתיים בישראל, משברים חוקתים גלובלים, אתגרים חוקתיים בעידן הטכנולוגי עם פרופ' אנדריאה סימונצ'יני וסדנה בינ"ל בשיתוף אוניברסיטת מרילנד ומילאנו על אתגרי הדמוקרטיה הליברלית. במסגרת הסדנאות נפגשו הסטודנטים עם בכירי המגזר הציבורי והפרטי, ביניהם, נשיאת בית המשפט העליון לשעבר השופטת דורית ביניש; שופטי בית המשפט העליון לשעבר, יצחק זמיר, מני מזוז, חנן מלצר; האלוף (במיל') שרון אפק, משנה ליועצת המשפטית לממשלה לניהול ותפקידים מיוחדים; ד"ר עו"ד גור בליי, היועץ המשפטי לוועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת; עו"ד דפנה הולץ לכנר; פרופ' מנחם מאוטנר; עו"ד ניסים מרום, מנהל מחלקה בפרקליטות תל אביב וראש צוות 512; עמית סגל; עו״ד אביטל סומפולינסקי, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה למשפט ציבורי-חוקתי; ד"ר יובל שטיינץ; פרופ' אהוד שפירא; פרופ' יולי תמיר, שרת החינוך לשעבר. הסטודנטים לקחו חלק בסיוע מחקרי לסגל המרכז, השתתפו בהכנת מסמכי רקע לדיונים בבית הנשיא, ארגנו סימפוזיון בנושא "זכויות הרוב". הסטודנטים יזמו והיו מעורבים באירועים שונים, הכנת מערכי שיעור לבתי ספר ופנימיות בסיכון, ארגנו את "הדיבייט הגדול של חנוכה - סופגניה או לביבה" והכינו סרטונים על הדמוקרטיה הליברלית עם ארגון הקולנוע והטלויזיה. הסטודנטים השתתפו בסיורים לכנסת לוועדת הבחירות ולדיוני פסילת המפלגות ועברו סדנאות כתיבה עיתונאית.
-
מסלול מעשי, ״מנהיגות חוקתית״, במסגרתו יעסקו הסטודנטים בעשייה חוקתית מעשית כגון ליטיגציה חוקתית בבג"ץ, ועדות חקירה ופרויקט "חוקה לישראל", לצד סדנאות מעשיות, חשיפה לשחקני מפתח בעולם האקדמיה, הפרקטיקה והמגזר הציבורי, סיורים לימודיים חווייתיים וסיור של כשבוע בחו"ל.
-
הכשרת הסטודנטים כוללת סיור לימודי באיטליה, במסגרתו ביקרו במילאנו, פירנצה ורומא. שיאה של ההכשרה היה השתתפות הסטודנטים בכנס השנתי של. State of the Union
הסיור נערך כשבוע והתמקד בהשתתפות בכנסים ובמפגשים עם אנשי מפתח מעולמות המשפט והממשל, מן האקדמיה והפרקטיקה, ופעילות משותפת עם סטודנטים ממדינות זרות. המפגשים עסקו, בין היתר, באתגרים חוקתיים גלובליים, המשותפים לישראל ולאיטליה, כגון אתגרי הטכנולוגיה, הפופופוליזם והכלכלה.
בין האישים עימם נפגשו הסטודנטים: נשיאת בית המשפט החוקתי של איטליה, השופטת, סילבנה שיארה; שרת המשפטים ונשיאת בית המשפט החוקתי לשעבר, מרתה קרטביה; שר האוצר היווני לשעבר גיאורגוס פאפאקונסטנטינו; דיקן בית הספר למשפטים ב- CEU מתיאס מושל, פרופ׳ קליפסו ניקולאידס, ראש תחום יחסים גלובליים בביה״ס לממשל טראנס לאומי ב- EUI.
הילה קניאס, סטודנטית בתוכנית, מספרת:
"החוויות מהסיור היוו שיעור אמיתי למנהיגות חוקתית. החשיפה לדמויות מפתח בעולם המשפט, היכרות עם תרבויות שונות וההפריה ההדדית בין המדינות היו עבורנו חוויה מדהימה וייחודית".